Menu Zavrieť

Bolí vás ruka?

Možno trpíte syndrómom karpálneho tunela

karpálny tunel

Mravčenie v ruke, tŕpnutie prstov, bolesť v dlani. To všetko môžu byť prejavy syndrómu, ktorý vzniká ako následok preťaženia ruky. Že nerobíte manuálne, ale za počítačom? Aj vtedy ruky veľmi trpia.

 

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie problémy ruky, ktorý u nás riešime. Takmer sa zdá, že ide o novú civilizačnú chorobu. Nečudo, veď všetci robíme „ako draci“, či už manuálne, alebo mentálne. K tomu druhému zvyčajne často používame počítač, prípadne telefón.

Ak navyše domov privlečiete niekoľkokrát za týždeň ťažký nákup alebo stále nosíte na rukách malé dieťa, prípadne vám práve jedno rastie v brušku, môžete mať problém s karpálnym tunelom.

Čo je príčinou karpálneho tunela?

Ide o úzky priechod (kanálik) v oblasti zápästia, ktorým prechádzajú šľachy ohýbačov prstov spolu s cievami a nervami, ako je „nervus medianus“ a „ulnaris“. Karpálny tunel je zo všetkých strán obklopený svalmi. Všetko v ňom a okolo neho má svoje presné miesto, presne vyhradený priestor, ktorý je však maličký. Stačí preto malý posun spôsobený opuchom svalu, šľachy alebo nervu a problém je na svete.

Aké sú príznaky karpálneho tunela?

Nie každá bolesť ruky znamená, že ide o syndróm karpálneho tunela. Ten sa vyvíja postupne a prejavuje sa ako:

  • „mravčenie“, brnenie a pálenie v jednej alebo oboch rukách,
  • znížením citlivosti prstov
  • a/alebo nešpecifickými bolesťami ruky.

Aké cviky pomôžu pri syndróme karpálneho tunela?

Dôležitá je prevencia, čo znamená ruku nepreťažovať. Pri práci s počítačom je vhodné používať ergonomickú myš, podložku pod ňu, ergonomickú klávesnicu.

Pomáha tiež, keď si ruky z času na čas vytrasiete a trochu nimi pocvičíte, aby neboli stále v tej istej polohe. Zakrúžte dlaňami, hrajte na virtuálnom klavíri všetkými prstami.

Aká je liečba karpálneho tunela?

Ak už problém máte, radíme neodkladať návštevu odborníka. Syndróm karpálneho tunela má niekoľko fáz a v tých prvých môže pomôcť konzervatívna liečba, čo potvrdzuje aj naša odborníčka MUDr. Jana Kubicová Košťálová. „Pokiaľ to stav dovoľuje, uprednostňujeme konzervatívnu liečbu v podobe podávania injekcií s vitamínmi B1 a B12, ktoré sa aplikujú do svalu. Ak prvá kúra zaberie, pokračujeme s mesačnými prestávkami v ďalších dvoch. Ak prvá kúra nezaberie, je nutný operačný zákrok, keď sa mechanicky uvoľní utlačený nerv.“

V pokročilejšom štádiu je už nutná operácia karpálneho tunela, ktorá sa robí v lokálnej anestézii. Skúsený lekár počas nej usporiada šľachy a svaly v ruke tak, aby netlačili na nerv. Pacient ruku postupne rozcvičí a keď sa rana zahojí, zase môže fungovať plnohodnotne a bez bolesti. Len pozor, kto bude ruky aj naďalej preťažovať, tomu sa problém môže vrátiť. Existuje však jeden prípad, keď je nerv v karpálnom tuneli utláčaný iba dočasne a problém po čase môže zmiznúť sám, bez nutnosti operácie či liečby, a je to tehotenstvo. „Je pravda, že niektoré ženy v dôsledku hormonálnych zmien v gravidite môžu cítiť tŕpnutie alebo brnenie prstov a strácať v nich citlivosť, čo však zvykne po pôrode odznieť. Pomáhajú aj doplnky výživy ako vitamínové kúry na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy,“ potvrdzuje lekárka.