Menu Zavrieť

Čo so „spadnutými“ očnými viečkami?

operácia očných viečok

„Spadnuté“ očné viečka pôsobia ako estetický problém, ale keď koža viečok skutočne bráni očiam vidieť, ide v prvom rade o problém zdravotný. Oči sa nadmerne namáhajú a zrak sa rýchlo poškodzuje. Riešením je aj operácia!

Pôsobenie gravitácie v koincidencii s vekom a genetické predispozície sú hlavné príčiny vzniku ovisnutých očných viečok. Netrápia len ľudí vo vyššom veku, práve genetické predispozície spôsobujú, že touto komplikáciou trpia aj mladší ľudia. Môže ísť o problém medicínsky, ako aj estetický, s ktorým súvisí aj neustále „vyťahovanie“ čela, aby sa ovisnutá koža na očiach zodvihla natoľko, aby ste mohli vidieť, čím si vytvárate nepriamo i vrásky na čele.

Kedy je vhodná operácia očných viečok?

„Pri veľkom zovšeobecnení by sa dalo povedať, že u mladších ľudí, ktorí majú vysokú elasticitu dobre hydratovanej kože, sa dá problém vrások v okolí očí, ako aj na čele riešiť buď aplikáciou botulotoxínu, alebo kyseliny hyalurónovej. Až keď je koža naozaj veľmi vyťahaná a často zriasená, odporúčame chirurgický zákrok, stav viečok je však vhodné posúdiť pri osobnej konzultácii,“ hovorí naša lekárka MUDr. Jana Kubicová Košťálová. O zovšeobecnení hovorí preto, lebo stav ovisnutých očných viečok každého človeka je podľa skúseností z našej praxe veľmi rozdielny. Každý prípad posudzujeme individuálne a najradšej osobne.

Pre mladé ženy vo veku 35 až 45 rokov, ktoré na sebe začínajú vnímať pokles viečok, je vhodnou možnosťou aj neinvazívne ošetrenie prístrojom Ulthera schválený FDA na princípe stimulácie tvorby kolagénu. Maximálny efekt sa dostaví do 3 mesiacov a pretrvá približne rok.

„V prípade dolných viečok a vytvorenia tzv. kruhov pod očami je niekedy možné odporučiť aplikáciu kyseliny hyalurónovej. Zákrok je však nutné opakovať s odstupom niekoľkých mesiacov, efekt je krátkodobejší v porovnaní s chirurgickým zákrokom,“ upozorňuje naša lekárka.

Je pri operácii očných viečok potrebná celková anestézia?

Chirurgické odstránenie previsnutej kože na horných a dolných viečkach robíme na našej klinike ako jednu operáciu a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Máme na to dobré dôvody. „Zákrok nie je veľmi bolestivý a hlavne pri meraní kože, ktorú treba odstrániť, je nevyhnutná spolupráca pacienta. Vďaka tomu, že vieme urobiť horné aj dolné viečka súčasne, šetríme pacientovi čas na rekonvalescenciu. Keď oba zákroky spojíme, pacient si ,odbije` modriny a opuchy pri jednom sedení,“ vysvetľuje MUDr. Jana Kubicová Košťálová.

Jazvy po korekcii očných viečok takmer nevidno. Kým tie na horných viečkach sú schované v záhybe oka, rezy na odstránenie prebytočnej kože na dolných viečkach sa robia tesne pod riasami dolného viečka a stáčajú sa medzi vrásky smiechu na bokoch očí, takže sú minimálne viditeľné a skryté vo vráskach.

Aká je starostlivosť po plastickej operácii očných viečok?

Krátko po zákroku môžete ísť domov. Na viečka vám dáme bandáž, ktorá chráni pooperačné rany a ktorú si necháte do ďalšieho dňa, prípadne vám postačia tmavé okuliare. „Pred prepustením vám oči ošetríme antibiotickými kvapkami na ochranu pred infekciou a doma si na ne budete prikladať na to určené chladivé gély alebo špeciálne chladiace okuliare,“ opisuje dianie po operácii naša lekárka.

Možno budete mať po zákroku modrinky, možno opuchy, možno nič. Je to individuálne. Tak či onak treba v domácej liečbe zotrvať aspoň štyri dni pre možnosť zanesenia infekcie do operačných rán a aby sa rany dostatočne zahojili a mohli vybrať stehy. Minimálne dva týždne by ženy nemali nosiť mejkap, nie je to vhodné na „čerstvé“ rany a môže nastať problém pri jeho odstraňovaní. Keď však potom opäť vyjdete medzi ľudí, možno si budú šepkať: Čo je na nej/na ňom iné? Nebudú to vedieť presne určiť, ale nová „iskra“ v očiach sa určite objaví.

korekcia očných viečok