Menu Zavrieť

Kŕčové žily: Dajte im zbohom a užite si leto!

Kŕčové žily na nohách aj rozšírené žilky na tvári trápia viac ženy, no nevyhýbajú sa ani mužom. Kým v prípade žiliek ide skôr o estetickú komplikáciu, problémy s kŕčovými žilami môžu prerásť aj do vážnych zdravotných problémov. V lete dostávajú žily a žilky zvyčajne zabrať. No je to aj dobrý čas navždy sa zbaviť fialových máp.

Žilový systém v našom tele tvoria takzvané hlboké žily, ktoré vedú asi 90 % krvi. Zvyšok sú povrchové žily.
Steny žíl sa v dôsledku útlaku (dlhé státie, nadváha, tehotenstvo, hormonálne zmeny…) môžu oslabovať, strácajú pružnosť a rozširujú sa. Krv v nich potom neprúdi jedným smerom, ale vracia sa. Zvýšený tlak, ktorý pritom vzniká, sa prejavuje v povrchovom žilovom systéme. Pod kožou vtedy vidno fialové mapy.

Podceňované príznaky

Rozšírené žilky na tvári sa ťažko prekrývajú mejkapom. Sú skrátka viditeľné. A je náročné chrániť ich pred slnkom, hoci to lekári odporúčajú. Nohy sa síce dajú zakryť nohavicami alebo dlhou sukňou, no stav žíl sa môže zhoršovať tendenciou nôh opúchať počas teplých dní.

Že ide o problém, dáva telo najavo napríklad svrbením, pálením či mravčením, ale aj pocitom horúčavy alebo chladu. Podľa skúseností lekárov mnoho ľudí tieto varovné signály podceňuje a stav kŕčových žíl sa ďalej zhoršuje. Vtedy už môžu nohy bolieť, opúchať, cítiť v nich kŕče, tvoria sa v nich zrazeniny a hrčky.

Koža ako dôkaz

Zlý stav kŕčových žíl sa prejavuje aj na koži – stráca pružnosť a robia sa na nej pigmentové škvrny.
Lekár môže naordinovať liečbu venotikami – teda liekmi na podporu žilovej nedostatočnosti. Ide však len o podpornú terapiu, oslabené žily sa liekmi neposilnia. Jediným fungujúcim riešením je ich odstránenie.

Chirurgia alebo laser

Kým v minulosti sa kŕčové žily odstraňovali cez jemný rez na koži, kadiaľ sa potom poškodené a nefunkčné žily vytiahli (vyžadovalo si to anestéziu, dlhú rekonvalescenciu a po zákroku zostávali jazvy), dnes sa tento problém rieši laserom.

Na tvári vďaka svetlu, ktoré sa premieňa na teplo, krvné poškodenia okamžite miznú. Bez jaziev, bez bolesti a bez rizika vzniku pigmentových škvŕn.

Zbohom, kŕčové žily

Aj na nohách sa problém s varixami dá odstrániť vnútrocievne laserom. Ide o ambulantný zákrok s minimálnou bolestivosťou a obrovskou výhodou je, že po ňom odkráčate rovno domov. Nohy netreba bandážovať, postačia pevnejšie pančuchy.
Zákrok trvá niekoľko minút a dá sa pri ňom ošetriť relatívne veľká plocha. Takže vysoká efektivita za krátky čas.
Nie je potrebná žiadna rekonvalescencia, aj keď sa nasledujúce dva týždne odporúča nohy veľmi nezaťažovať a nevystavovať ich slnečnému žiareniu.

Ako si nezhoršiť stav kŕčových žíl v lete?

  • Vyhýbajte sa termálnym kúpaliskám a aquaparkom, teplá voda nie je dobrá kamarátka tohto problému
  • Saunovanie prenechajte iným
  • Vyhnite sa noseniu ponožiek alebo podkolienok s veľmi pevným ukončením
  • Dopriavajte nohám často studenú sprchu a potom masáž od chodidiel smerom hore k stehnám
  • Nohy nevystavujte slnku, neodporúča sa ani používanie depilačných voskov
  • Po dlhom státí alebo sedení si nohy ponaťahujte a precvičte krúživými pohybmi