Menu Zavrieť

Ženy si volia zmenšenie pŕs pre krásu, ale aj zo zdravotných dôvodov

zmenšenie pŕs

Ideálny vzhľad a veľkosť prsníkov a prsných dvorcov neexistuje. Našťastie sa každému páči niečo iné… Ak však so svojimi väčšími prsiami nie ste spokojná, riešenie je na dosah.

Veľké prsia sú možno magnet pre mužské oči, ale pre svoju majiteľku sú poriadnou záťažou. Bolesti chrbta? Každodenná realita. Spať na bruchu? Takmer nemožné. Výber oblečenia v obchodoch? Dosť obmedzený. Túžite po zmene? Ak áno, rozumieme.

Zmenšenie pŕs je riešenie

Rozumieme aj ženám, ktoré chcú zmenšenie pŕs kvôli tomu, že im po tehotenstvách a rokoch dojčenia, pri ktorých sa prsníky opakovane zväčšovali a zmenšovali, ostali prsia spľasnuté a bez tvaru. „Všetky tieto problémy, ako aj asymetria prsníkov a rôzne uloženie prsných dvorcov sa dajú vyriešiť zmenšením pŕs, teda redukčnou mammaplastikou, ktorá je automaticky spojená aj so zmenšením a posunom prsných dvorcov do vyššej polohy,“ má dobrú správu pre všetky ženy túžiace po akurátnych, pevných a symetrických prsníkoch MUDr. Jana Kubicová Košťálová.

Zmenšenie pŕs zo zdravotných dôvodov (bolesti chrbta, skolióza) môže čiastočne hradiť poisťovňa. Pre poisťovňu budete potrebovať odporúčanie od ortopéda a nález, ktorý potvrdí, že váš zdravotný stav si vyžaduje operáciu.

Aj muži majú svoje… prsia

Dnes už nie je žiadne tabu, že aj muži podstupujú zmenšenie pŕs. „Hoci sú v porovnaní so ženami v menšine, gynekomastia – odstránenie zväčšených prsných žliaz u mužov – je dnes už bežný zákrok, ktorý určite mení kvalitu života muža k lepšiemu,“ je presvedčená naša plastická chirurgička.

Všeobecne platí, že pri zmenšovaní pŕs sa u mužov i žien odstraňuje prsná žľaza, no zatiaľ čo u mužov sa týmto zákrok končí, u žien sa pokračuje korekciou. Odstráni sa nadbytočná koža a prázdne miesto po prsnej žľaze sa vypĺňa implantátom vhodného tvaru a veľkosti. Koriguje sa aj pozícia prsného dvorca, zväčša ide o jeho posun nahor.

zmenšenie pŕs

zmenšenie pŕs

Podmienkou je dobrý zdravotný stav

„Tak ako každej operácii, aj zmenšeniu prsníkov predchádza konzultácia. Potom si môžeme urobiť operačný plán. Okrem presvedčenia pacienta či pacientky o tom, že zákrok chce podstúpiť, je nevyhnutnou podmienkou dobrý zdravotný stav. Musíme vylúčiť prítomnosť zápalových ochorení, vážnejších celkových ochorení, ako aj závažné poruchy imunity, ktoré by teoreticky mohli skomplikovať priebeh operácie alebo hojenie rán. A ženy nemôžu mať v čase operácie menštruáciu,“ vysvetľuje J. Kubicová Košťálová.

Zmenšenie prsníkov aj prsných dvorcov sa robí v celkovej anestézii a dve noci po operácii ostáva pacient pod dohľadom lekárov. „Dôvodom sú drény, ktoré je nutné počas operácie zaviesť a ktoré sa dajú odstrániť najskôr druhý deň po zákroku.“ 

Vtedy prvýkrát môžete vidieť svoje „nové“ prsia. Následne sa žene oblečie špeciálna formovacia podprsenka, mužovi elastická vesta a pacient môže ísť domov.

Opatrne naspäť do hry

„Minimálne dva týždne je nutný pokojový režim s minimom námahy. Po mesiaci môžete opatrne začať so športom, ale s takým, pri ktorom prsia nenadskakujú,“ upozorňuje naša chirurgička. Vhodný je napríklad stacionárny bicykel. „Podprsenku, respektíve vestu treba nosiť šesť týždňov odvtedy, ako sme zmenšili prsia, medzitým absolvuje pacient dve až tri kontroly.“

Bude mi vidno jazvy?

To je jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa na konzultáciách o zmenšení pŕs alebo prsných dvorcov v Chirkoz Medical Clinic stretávame.

„Je pochopiteľné, že sa pacienti obávajú veľkosti a šírky jaziev a niekedy si nevedia predstaviť výsledný tvar a veľkosť prsníkov po ich zmenšení. Preto sú konzultácie pred zákrokom veľmi dôležité, dôkladne treba vysvetliť pooperačný priebeh a možný výsledný stav, nakoľko je to pre ženy veľmi citlivá oblasť tela. Skúsený lekár však určite odpovie na všetky otázky a veci vysvetlí tak, aby pacientka či pacient rozumeli a sami sa rozhodli, či zmenšenie pŕs je pre nich správnou voľbou.“