Menu Zavrieť

Korekcia ušníc (Otoplastika)

Korekcia odstávajúcich ušníc odborne nazývaná „otoplastika“ patrí medzi veľmi časté operácie ako u detí, tak aj u dospelých.

Postup

Pri rozhodnutí podstúpiť zákrok je nutná osobná konzultácia pacienta s plastickým chirurgom, kedy lekár zhodnotí stav pacientových ušníc, jeho psychické rozpoloženie, ako aj motiváciu k vykonaniu operácie. Ak sa pacient po konzultácií rozhodne podstúpiť zákrok, lekár ho podrobne informuje o priebehu operácie, ako aj o pooperačných pokynoch a ich nutnom dodržiavaní.

Vek pacienta

Zákrok sa prevádza najčastejšie po 5 roku života dieťaťa, podmienkou je však jeho spolupráca. Dôvodom operácie u dieťaťa je jeho ochránenie pred psychoemocionálnou záťažou z reakcie okolia. Výkon je však možné previesť v akomkoľvek veku, i v dospelosti. Horná hranica nie je prakticky limitovaná.

Operačný zákrok

Cieľom operácie je trvalé priblíženie odstávajúcich uší k hlave, prípadne korekcie ich tvaru. Ide o ambulantný zákrok, čo znamená, že pacient po operácii odchádza domov. Operácia sa prevádza v lokálnej anestézii a trvá približne 1 až 2 hodiny. Predoperačné ostrihanie vlasov nie je nutné. V zadnej časti ucha sa spraví polmesiacový výrez, chrupavka sa stenší a stehmi sa priblíži k hlave. Pooperačná jazva lokalizovaná na zadnej strane ucha je spočiatku ružová a tvrdá, no neskôr po jej vyzretí vybledne, zmäkne a stane sa takmer neviditeľnou.

Úspešnosť zákroku a pooperačné obdobie

Dôležitou podmienkou úspechu operačného zákroku je dobrá spolupráca s pacientom v období pooperačnej starostlivosti. Pooperačne sa môžu vyskytnúť bolesti, najviac prvé dni po zákroku, čo je možné zmierniť použitím analgetík, čiže liekov proti bolesti.Pooperačná starostlivosť spočíva v celodennom nosení fixačného obväzu na hlave. Ušnica musí byť pripevnená k hlave počas obdobia 3 týždňov a následne približne mesiac je potrebné nosiť čelenku počas spánku. Trvá dva mesiace,  kým sa operované ucho definitívne zrastie do želaného tvaru.

fotogaléria