Menu Zavrieť

Mužská obriezka

Už pri pomyslení na tento chirurgický zákrok mužov ,,striasa“. Avšak zákrok nie je taký „masaker“, ako by si mnohí z Vás predstavili. V našom zdravotníckom zariadení je výkon častou a bežnou operáciou. Pacienti si pochvaľujú výsledok a taktiež priaznivo komentujú znesiteľnosť výkonu.

 

Od úvahy nad obriezkou po pooperačné skúsenosti

Pacient príde do ambulancie častokrát s ostýchavosťou a neistotou, či má zákrok podstúpiť, v procese jeho rozhodovania zohráva veľkú rolu obava a strach. Zo skúseností viacerých pacientov môžeme potvrdiť, že znesiteľnosť chirurgického zákroku je veľmi dobrá a netreba sa jej až tak obávať, i keď logika vraví, že Vašej obave len tak jednoducho nerozkážete.

 

Čo je fimóza a obriezka?

Fimóza je stav spočívajúci v neschopnosti pretiahnuť predkožku cez žaluď. Chirurgická operácia fimózy sa nazýva obriezka, odborne nazývané cirkumcízia. Ide o čiastočné alebo úplné odstránenie predkožky penisu.

 

Prečo muži podstupujú obriezku?

Dôvodov, pre ktoré sa muži rozhodnú pre podstúpenie tohto zákroku je viacero.

  • Zdravotné dôvody u muža.Predkožka môže byť zúžená a prakticky ju nemožno pretiahnuť cez žaluď. Predkožka môže byť natoľko zúžená, že spôsobuje problém pri močení. Pretiahnutie cez žaluď môže byť bolestivé. Podľa najnovších výskumov sa dá obriezkou predísť i infekcii HIV.
  • Zdravotné dôvody u ženy.Obriezkou sa dá predísť nielen rakovine u muža, ale i u ženy. Podľa štatistík, v Izraeli sa lekári takmer vôbec nestretávajú s rakovinou maternice, nakoľko „obrezaný“ muž poskytuje partnerke vyšší hygienický štandard, keďže nemá na penise kožné záhyby, v ktorých sa choroboplodné baktérie, plesne a vírusy udržujú. Zákrok je prevenciou ženských infekcií prenášaných pohlavným stykom.
  • Estetické dôvody.Nie všetkým mužom spôsobuje zúžená predkožka zdravotný problém. Nepociťujú bolestivosť v danej oblasti, ani ich žiadnym spôsobom neobmedzuje, ale trápi ich estetický vzhľad spočívajúci v nadmernom množstve predkožky, alebo z toho vyplývajúci pocit, že penis je relatívne menší. 

 

Čo je prínosom zákroku?

Obriezka neznižuje schopnosť erekcie ani sexuálnu dráždivosť, takisto nemá vplyv ani na potenciu, naopak má skôr pozitívny vplyv na sexuálny život. Veľa žien považuje mužov penis po obriezke za veľmi hygienický a “sexy”.

 

Priebeh zákroku

Príprava pred zákrokom: Pred zákrokom nie je potrebné špeciálne predoperačné vyšetrenie, ani príprava. Môžete jesť aj piť, alkohol sa zakazuje.

Počas zákroku: Mužská obriezka sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii. Zákrok trvá približne 60 minút. Operované miesto sa znecitlivie aplikovaním lokálneho anestetika do oblasti koreňa penisu, čím sa pacientovi zabezpečí bezbolestnosť zákroku. Pri operačnej rane používame vstrebateľné šicie materiály, to znamená, že pacientovi sa stehy nevyberajú. Po zákroku odchádzate do domácej starostlivosti v sprievode ďalšej osoby.

Pozákroková starostlivosť: Operatér Vám dôkladne vysvetlí, ako správne ošetrovať ranu a týmito pokynmi je nutné sa riadiť. Prísny kľudový režim a teda radšej ,,PN“-ka sa odporúča cca 7 dní po zákroku, kedy je možnosť komplikácií najvyššia.

  • Dodržiavať zvýšenú hygienu. Denne sprchovať, avšak vyvarovať sa dlhému máčaniu rany vo vode. Dlhé kúpanie rany vo vode môže spôsobiť vypadanie stehov z rany,jej zápal a prípadné rozpadnutie.
  • Obmedziť športové aktivity.
  • Obmedziť sexuálny styk až do celkového zahojenia rany, minimálne do vypadania stehov, odporúča sa cca 5-6 týždňov.

Pozákrokové komplikácie: Po zákroku sa môže vyskytnúť aj menší alebo väčší opuch, eventuálne ,,modrina“, ktoré však časom ustúpia.

 

Zaujímavosti zo sveta

Výskumy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dokázali, že obriezka umožňuje až 65 % ochranu pred HIV.

Podľa výskumov, ktoré realizovali vedci z Južnej Afriky a prezentovali ich na Medzinárodnej konferencii venovanej AIDS v Riu de Janeiro dospeli k tvrdeniu, že obriezka by mohla byť účinným prostriedkom v boji proti tomuto ochoreniu, dokonca ju prirovnávajú k účinnému očkovaciemu prostriedku. Vychádzajúc z výskumov sa francúzsky profesor Bertrand Auvert z francúzskeho Národného úradu na boj proti Aidsu vyjadril: „Obriezka má v šiestich zo siedmich prípadov silný ochranný účinok proti HIV.“ Analýzy odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO) ukázali, že obrezaní muži majú výrazne nižšie riziko nainfikovať sa vírusom HIV ako ostatní jedinci. K zvyšovaniu rizika u neobrezaných dochádza preto, lebo predkožka je pokrytá bunkami, ktoré vírus ľahko nakazí. Viacerými výskumami sa prišlo k záveru, že týmto chirurgickým zákrokom by sa mohlo predísť až 2 miliónom nakazených ľudí vírusom HIV a až 300 000 úmrtiam.