Menu Zavrieť

Zarastajúce nechty (laser a chirurgia)

Príčiny

  • “Zaokrúlený” spôsob strihania okrajov nechta.
  •  Nosenie úzkych topánok (najmä klasických “číňanov”, ktoré zatláčajú necht palca).
  •  Úraz

 

Liečba

Pacient môže vyskúšať “domácu” liečbu počas 3 dní. Ak liečba chorému palcu nepomôže, je potrebné navštíviť lekára a vylúčiť prípadnú infekciu. Príznakmi infekcie na palci sú jeho začervenanie – palce sú dofialova sfarbené, opuch alebo hnisavé ložisko, ľudovo nazývané „ živé mäso“, palec krváca už pri miernom dotyku. V takomto prípade je potrebné najskôr preliečiť zápal. Lekár môže predpísať pacientovi i antibiotiká. V našom zariadení pomáhame pacientovi zbaviť sa tejto “nepríjemnosti” laserovým zákrokom.

 

Priebeh laserového zákroku u nás trvá 15 minút.

Počas tohto ambulantného výkonu operované miesto lokálne znecitlivíme, čo znamená, že z oboch strán palca aplikujeme znecitlivujúci roztok. Použitiu lasera predchádza odstránenie časti zarastajúceho nechta. Úlohou lasera je zmenšiť a deštruovať nechtové lôžko. Vypálime ním bočné okraje, ktoré sa zatáčajú k nechtu. Výsledok je potrebné ešte poistiť. Odstránime časť kože z nechtových valov, ktoré sa tak dostanú pod úroveň nechta. Nechtový val prišijeme o necht. Týmto znížime šance, že necht začne opäť zarastať.

Výhody laserového ošetrenia

Výhoda použitia laseru je v tom, že miesto počas výkonu nekrváca. Miernejšie sú aj opuchy okolitých tkanív a bolesti. Miesto sa rýchlejšie lieči.

Pooperačná starostlivosť

 

  • Po zákroku si pacient ošetruje necht dezinfekčným roztokom
  • Po výkone je nutná maximálne dvoj- až trojdňová PN, končatina po dobu 2 -3 dní vo zvýšenej polohe
  • Po 12 – 14 dňoch kontrola na výber stehov
  • Vyliečeniu palca dopomôžu kúpele v repíkovom odvare (po výbere stehov)
  • Pacient nosí voľnú a vzdušnú obuv (sandále, šľapky), preto je vhodné absolvovať zákrok v lete
  • Mesiac je potrebné sa zriecť rôznych športových aktivít

 

Pacienti sa častokrát dopytujú, či sa môže problém so zarastaním nechta vrátiť.
Problém sa môže vrátiť, ak ho pacient zdedil alebo sa o ošetrované miesto po zákroku dôkladne nestaral. To však nie je argument, aby ste zákrok odkladali.

Zákrok realizujeme v lokálnej anestézii a jeho trvanie je cca 15 minút. Pätnásťminútový laserový zákrok nepreplácajú poisťovne.