Menu Zavrieť

Nadmerné potenie (botulotoxín)

Intenzívnejšie potenie, predovšetkým v podpazuší, ale aj na dlaniach a chodidlách je vcelku závažný problém, najmä z hľadiska psychologického, nehovoriac o tomto probléme u spoločensky aktívnejších jedincoch. Vyskúšali ste rôzne antiperspiranty, aj tie z lekárne, pýtali sa na rady vašich všeobecných lekárov, ale žiadne z odporúčaní váš problém nevyriešilo? Poznáme riešenie, ktorého účinok má dlhodobý charakter.

Diagnóza

Nadmerné potenie (hyperhidróza) je ochorenie, ktoré zvyčajne začína v mladosti a bez liečby sprevádza človeka trpiaceho týmto problémom počas celého života. Hyperhidróza môže byť lokalizovaná alebo, v prípade prílišného potenia na rozsiahlejšej časti tela, generalizovaná.

Pokiaľ je potenie sústredené na jednom mieste (podpazušie, dlane, tvár, chodidlá) ochorenie nazývame fakálna hyperhidróza.

Liečba hyperhydrózy aplikáciou botulotoxínu

Jedným zo spôsobov odstránenia nadmerného potenia je injekčná aplikácia botulotoxínom. Táto účinná látka je dobre známa pri redukcii vrások, avšak málokto vie, že je účinnou liečbou pri redukcii nadmerného potenia. Blokuje prenos nervového vzruchu na potnú žľazu, čím dochádza k výraznej redukcii sekrécie potu v ošetrenej oblasti.Štúdie hovoria, že 9 z 10 pacientov s nadmerným potením liečených botulotoxínom považuje kvalitu svojho života za natoľko zvýšenú, že by túto liečbu odporučili ďalej. Používa sa na liečbu nadmerného potenia v oblasti:

  • dlaní
  • podpazušia
  • chodidiel

Ako prebieha zákrok?

Liečba botulotoxínom je pomerne krátky ambulantný zákrok a takmer bezbolestná procedúra. Látka sa aplikuje tenkou ihlou a počet vpichov závisí od konkrétnej lokality, ktorá vás trápi nadmerným potením. Efekt pomerne jednoduchého zákroku nastupuje po 2 – 3 dňoch a celkovo sa rozvinie do 2 – 3 týždňov. Opakovaním aplikovania botulotoxínu do konkrétnych lokalít sa efekt predĺži až na 9 – 12 mesiacov.

Kontraidikácie

  • Tehotenstvo a dojčenie
  • Autoimúnne ochorenia

Starostlivosť po zákroku

Bezprostredne po ošetrení dodržte prosím tieto opatrenia:

Po dobu 4 hodín:

  • nedotýkať sa ošetrených miest

Po dobu cca 2 dní:

  1. necvičiť
  2. len jemné dotyky na miestach aplikácie (pri sprchovaní, krémovaní,…)
  3. vyvarovať sa konzumácii alkoholu
  4. vyvarovať sa návšteve sauny