Menu Zavrieť

Trhlina konečníka

Príznaky

Trhlina konečníka je sprevádzaná krvácaním z konečníka, bolestivosťou pri stolici a zadržiavaním stolice, svrbením konečníka, prímesou hnisu v stolici. Akútne trhliny na análnom otvore vznikajú náhle.

Liečba bez návštevy lekára

Pri análnej trhline sa usilujte o pravidelné vyprázdňovanie a zvýšenie príjmu vlákniny a tekutín. Odporúčame Vám urobiť si po stolici desaťminútový sedací kúpeľ v teplej vode, ktorý uvoľní sťah zvierača a zmierni bolesť. Nevyhnutnosťou je zvýšená hygiena v oblasti konečníka, aby sa predišlo rozvoju infekcie alebo vzniku abscesu. Odporúčame používať na čistenie vlhčené utierky namiesto toaletného papiera. Tento spôsob pomôže zahojiť väčšinu trhlín v priebehu niekoľkých týždňov.

Lekárske vyšetrenie

Ak sa rozhodnete požiadať o radu lekára, môže Vám byť nasadená medikamentózna liečba (zmäkčujúce čípky), ktoré zvlhčujú kanál konečníka a podporujú hojenie alebo hydrokortizónové čípky, ktoré zmierňujú svrbenie, ale spomaľujú hojenie. V našom zariadení Vám poradí lekár MUDr. Allen Dimov.

Chirurgická liečba

Po neúspešnej dvojtýždňovej konzervatívnej liečbe (maste, čapíky) je nutný zákrok, kde sa okraje trhliny ošetria laserom a vykoná sa sklerotizácia spodiny fissury. Zákrok je v našom zdravotníckom zariadení prevádzaný v lokálnej anestézii a trvá približne 15 až 40 min. Po zákroku nie je nutná hospitalizácia, pacient odchádza do domácej starostlivosti.

Prevencia nádorových ochorení konečníka hrubého čreva je veľmi dôležitá. Ak máte obavy z nádoru, či problem s hemeroidmi, v našom článku sa dozviete viac o samotnom vyšetrení konečníka.